Dysplazie kyčelního kloubu

Poškozený kyčelní kloub Zdravý kyčelní kloub v pravo, nezdravý nalevo.Zdravý kyčelní kloub

je to zcela běžné onemocnění objevující se u velkých plemen psů, omezeně u středně velkých jako je boxer. Dysplazie kyčelních kloubů znamená, že jeho zadní noha má nesprávně utvářený kyčelní kloub. Při pohybu se kloub stále více uvolňuje, pes obtížně chodí a hrozí mu onemocnění artritidou. Dysplazie kyčelního kloubu může být zjištěna pouze rentgenem, ale jisté symptomy mohou problém naznačovat. Jestliže stárnoucí boxer chodí zvláštním způsobem, poskakuje namísto aby šel klidně, užívá zadní nohy spojitě (aby zmenšil tlak na postižený kloub), obtížně vstává z lehu na břiše a vždy sedí s oběma nohama na jedné straně těla, možná má dysplazii kyčelního kloubu.
Když je pes dospělý, dokáže se přizpůsobit životu se špatnou kyčlí, ale během několika let se vyvine artritida a mnoho psů s displazii kyčelního kloubu se stane mrzáky.
Dysplazie kyčelního kloubu není 100% považována za dědičné onemocnění. Dá se diagnostikovat ve stáří tří až devíti měsíců věku psa (v období rychlého růstu). Někteří znalci tvrdí, že zvláštní dieta vašemu štěněti může pomoci, aby se kyčel nevyvinula špatně, ale obvyklým prostředkem odstranění je chirurgický zásah. Jedná se o oddělení svalu na vnitřní straně stehna, odstranění hlavice stehenní kosti, obnovení porušené pánevní kosti a znovuumístění kyčelního kloubu s náhradní hlavicí. Všechny tyto chirurgické zákroky jsou nákladné, ale obvykle jsou velmi úspěšné. Dejte na radu svého veterináře.
 

 ilustrační rentgen
 Dysplazie kyčelního kloubu může být diagnostikována pouze rentgenem.

Dysplazie kyčelního kloubu může být diagnostikována pouze rentgenem.